Nakupujte ešte za minuloročné ceny + doprava zadarmo Využite posledné skladové zásoby materiálu za ceny z roku 2021 >>
Všetkým zákazníkom a obchodným partnerom prajeme v novom roku 2023 pevné zdravie a 365 pokojných a spokojných nocí na našich matracoch.
Počas kalendárneho roka, v súvislosti s počasím a mnohými ďalšími vplyvmi, sú ohrozené rôzne orgány a systémy tela. S radom neduhov si našťastie dobre poradia bylinky, či už v podobe nálevov, liehových extraktov, alebo pridané do matracov ako prevencia.
Vďaka nasledujúcemu stručnému prehľadu sa ihneď zorientujete, na čo si dať pozor v jednotlivých mesiacoch a na akých pomocníkov z prírody sa zamerať.
Močový mechúr a obličky posilňujú čaje z jahodových alebo čučoriedkových listov. Vynikajúci je aj surový zeler, petržlen a ligurček pridaný do polievky. Pri akútnych problémoch sa osvedčil sypaný urologický čaj z lekárne. V januári je tiež potrebné šetriť kĺby, prehrievať sa, dopĺňať vitamín D a horčík spolu s vitamínom B6, napríklad z pšeničných klíčkov. Imunitu posilňujú čaje z čiernej bazy a lipového kvetu, prípadne mäty, ktoré sa pijú vlažné v priebehu celého dňa.
Vo februári sú ohrozené obličky, ktoré majú vplyv aj na kosti a kĺby. V tomto období, starších aj mladších ľudí často trápia kolená alebo ekzémy. Vynikajúcou bylinkou na obličky je zlatobyľ obyčajná, avšak v zmesi, napríklad s prasličkou, žihľavou, túžobníkom brestovým, brezovými listami a vŕbovka málokvetá. Breza bradavičnatá, buk lesný alebo borovica lesná pomáhajú obličkám a kĺbom aj vo forme tinktúr z púčikov. Všestranným februárovým životabudičom je cibuľový sirup – šťava, ktorú v teple čoskoro pustia rozdrvené cibule zmiešané s cukrom.
Kľúčové byliny marca sú pestrec mariánsky a lastovičník väčší. Žlčníku svedčí tiež mätový čaj, čakanka a cesnak. V jarných čistiacich kúrach sa uplatňuje najmä žihľava dvojdomá. V duchu známeho českého hesla „Březen, za kamna vlezem" posilní zdravie všetkých generácií aj dlhší pobyt v teplej posteli, najlepšie za blahodarného pôsobenia prírodného matraca.
Pečeni uľaví vylúčenie alkoholu, vyprážaných a ťažkých jedál. Prospieva jej listová zelenina a špargľa, tepelne upravená mrkva, žlté a červené ovocie, najmä grapefruity, tekvicové semienka a čaje podporujúce látkovú výmenu. Dôležité sú v nich horčiny, napríklad palina a púpavové listy.
Choroby srdca rieši medicína, ale preventívne možno v máji obmedziť fyzickú námahu a stres, napríklad vďaka nálevu z valeriánu lekárskeho. Ešte účinnejšia bylina je burina srdcovník, vhodná aj pri menopauze a zadržiavaní vody v tele. Šišak bajkalský dokáže rýchlo odbúrať škodlivý LDL cholesterol. Srdcovú činnosť upravuje aj hloh obyčajný, ale je nutná konzultácia s lekárom. Srdcu prospieva tiež bazalkový olej, medvedí cesnak, cibuľa, medovkový čaj a horčík, dodávaný spolu s vitamínom B6 najlepšie potravinami.
V júni sa často prejavuje nechutenstvo a ťažkosti s pankreasom. Pomáha čaj z ibišu lekárskeho, slezu alebo divozelu. Stav čriev zlepšujú jablká, cibuľa, fazuľa uvarená spolu s bylinou saturejkou, kel, karfiol, brokolica a rasca. Dozrievajú tiež jahody plné antioxidantov a je ideálny čas na zber mnohých liečivých rastlín.
Krvný obeh, pocit ťažkých nôh a súvisiace ťažkosti reguluje burina srdcovník, vres, tinktúra z gaštanov, jablčník obyčajný, nechtík lekársky, žihľavová šťava, horčiny, pohánka, cibuľa, cesnak, zelený čaj... Skvelou, ale nedocenenou bylinou je kôpor voňavý, ktorý predovšetkým znižuje krvný tlak, zlepšuje prekrvenie srdca, likviduje črevné parazity a podporuje látkovú výmenu. Pred kliešťami ochraňuje ľudí aj zvieratá olej z lastovičníku nanesený na kožu pred odchodom von.
Dlhodobé preťažovanie pečene a metabolizmu môže zvyšovať telesnú teplotu. Na problémy upozorňuje celkové oslabenie tela. Pomôže pečeňová diéta, čaje s horčinami a opäť dostatok horčíka a vitamínu B6. Vynikajúci na imunitu je lykopén z tepelne upravených paradajok. A samozrejme všetko, čo práve dozrieva a rastie na záhrade.
V septembri je potrebné posilňovať celý organizmus. Vhodné sú byliny s lítiom – fazuľa obyčajná, nechtík lekársky alebo okvetné lístky ruží. A tiež tinktúra z lastovičníka, ježibaby guľatohlavej (belotŕň guľatohlavý) alebo tajomné mumio (horská živica), ktoré existuje aj vo forme tabliet. Nedostatočnú funkciu pankreasu signalizuje nadúvanie, od ktorého pomáha obmedzenie živočíšnych tukov, alkoholu, cukru a zaradenie sladkého drievka alebo koreňa púpavy ako doplnkov stravy.
Liečivou bylinou žalúdka je slez maurský a to aj pri akútnych zápaloch. Pri pálení záhy sa odporúča odvar z koreňa kozobrady lúčnej. Pri žalúdočných vredoch pomáha šťava z bielej kapusty, kapustový šalát, papriky feferónky, zemiaky alebo banány. Trávenie urýchľuje ananás a koriander. Žalúdočnými bylinkami sú repík, medovka, majorán, saturejka, čakankový a ligurčekový koreň, korením potom aníz, rasca a fenikel. V októbri sú žiaduce aj posilňujúce bylinné kúpele, napríklad levanduľové.
V novembri je potrebné všestranne predchádzať infekčným ochoreniam, udržiavať v kondícii chrbticu, dodávať telu zinok, kremík a vitamín A. Zápaly dýchacích ciest aj pľúcne choroby lieči prvosienka jarná. Astmu a bronchitídu zmierňuje cibuľa, pažítka, pór, z bylín lipový kvet, betonika lekárska, mäta pieporná, yzop lekársky a z korenia koriander. Pri kašli a zápale horných ciest dýchacích uľavuje skorocel kopijovitý, zádušník brečtanovitý, ibiš lekársky, tymián a ibiš ružový. Imunitu zvyšuje echinacea purpurová a maralí koreň. Horúčky zmierňuje veronika lekárska a túžobník brestový. Pri krčných ťažkostiach sa osvedčilo kloktadlo z repíka lekárskeho alebo šalvie, prípadne trikrát denne lyžička rozdrveného cesnaku zmiešaného s citrónovou šťavou a olivovým olejom.
Vianočné sviatky sú najmä náporom na hrubé črevo, ktorému uľaví diéta šetrná k slizniciam a čaje so sliznatými bylinami, napríklad slezom a ibišom. Pomocou ryže, sóje, zemiakov, fazule, paradajok a ďalších potravín je potrebné doplniť vápnik. Medzi decembrové povzbudzujúce bylinky patrí majorán záhradný, pamajorán obyčajný a čechrica voňavá. Mimoriadny efekt má v decembri aj zázvor používaný zároveň s cesnakom. Zimné obdobie prináša tiež problémy s pohybovým aparátom. Artrózu zmierňuje vývar z púpavového koreňa, reumatizmus čaj z kvetov čiernej bazy a boľavým kĺbom uľavia obklady z kozonohu, ktoré sa dajú pripraviť aj zo zmrazených listov.
Zásadnú úlohu pri dlhej a potrebnej nočnej regenerácii pohybového aparátu plní špeciálny matrac pre boľavý chrbát a bolesti kĺbov, ktorý si na tomto webe alebo v partnerských predajniach môžete vybrať priamo od českého výrobcu a s odborným poradenstvom. Čo sa týka bylín, tinktúr a podobne, určite máte vo svojom okolí vytipovanú lekáreň alebo obchodík, ktorý sa nimi zaoberá a zároveň poskytuje bezplatne cenné rady.
PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?