Nakupujte ešte za minuloročné ceny + doprava zadarmo Využite posledné skladové zásoby materiálu za ceny z roku 2021 >>
Budeme sa snažiť, ale doručenie do Vianoc už negarantujeme. TIP na dárek: Darčekové poukazy na matrac
Všetkým zákazníkom a obchodným partnerom prajeme v novom roku 2024 pevné zdravie a 366 pokojných a spokojných nocí na našich matracoch.
Antibakteriálne matrace! S bežnými matracmi je totiž vysoko pravdepodobné, že okrem svojho partnera zdieľate lôžko aj s mnohomiliónovými kolóniami parazitov, vírusov, baktérií, plesní a húb. Špeciálne antibakteriálne matrace napr. s iónmi medi a striebra pomáhajú tieto nežiaduce baktérie likvidovať!
Čo žije v matracoch? Voľným okom vírusy, baktérie a ďalšie alergény síce nevidíte, ale verte, že sú aj vo vašej posteli. A trávite s nimi v priemere 8 hodín denne alebo čiže okolo 3000 hodín ročne. Aj obyčajné otočenie sa na bok, či otočenie sa z brucha na chrbát spôsobí, že veľa týchto nepozvaných hostí vdýchnete.
V prvom rade sú to roztoče, Ktorí sa nachádzajú prakticky všade. Sú to mikroskopické stvorenia, ktoré bežným krokom nevidíte. A je ich až 30 000 druhov. Vlhké a teplé prostredie tiež svedčí rôznym hubám a plesniam. Ak sa viac potíte a málo vetráte, sú najskôr aj vo vašom matraci. A v neposlednom rade sú to aj baktérie, ktoré môžu spôsobovať žalúdočné nevoľnosti a ďalšie zdravotné problémy.
Preto je naozaj na mieste sa zamyslieť nad starostlivým výberom matraca. Škodlivé mikroorganizmy totiž lietajú vzduchom a vaša posteľ je živným priestorom na ich usídlenie. Pozor si musíme dávať obzvlášť teraz, keď všade okolo nás vyčíňa smrtiaci vírus COVID-19.
Teraz sa k nim pridal aj smrtiaci vírus COVID-19
Jedným z príznakov prítomnosti roztočov vo vašej posteli môže byť alergia alebo astma. Obzvlášť ak vás trápi kašeľ či svrbí oči v noci alebo po prebudení. Tiež môžete na posteli objaviť malé čierne škvrny, ktoré svedčia o prítomnosti roztočov.
Čo proti roztočom a ďalším škodcom v posteli? „Prachové roztoče, huby, plesne, vírusy a baktérie sa v matracoch dajú maximálne obmedziť", hovorí Milan Obid, výrobca populárnych českých MPO matracov. „Stavte na dobre premyslené matrace a v ich dômyselne zostavených vrstvách sa alergénom nebude dariť. Pri výrobe týchto špeciálnych matracov využívame múdrosti našich predkov, ktorú prepájame s modernými technológiami.“
Doprajte si napríklad český MPO matrac Cupra Therapy s pamäťovou penou obohatenou o meď, ktorá pomáha likvidovať baktérie a spolu s konskými vlasmi prispeje k vašej tepelnej pohode. Konské vlasy výborne odvetrávajú, čím takisto vylepšujú hygienu lôžka, ohrozenú súčinnosťou tepla s vlhkom. Ďalšie novinky z produkcie MPO matracov zahŕňajú pamäťovú penu Silver Fresh s obsahom iónov striebra, ktoré sa už dávno využívajú pre svoje antialergické a antibakteriálne vlastnosti, napríklad vo výrobe funkčných odevov. 6× MPO matrace s meďou a striebrom
A keď máte ten správny antibakteriálny matrac vybraný, poradíme vám, ako sa o neho najlepšie starať, aby vás dostatočne dlho chránil:
Vybavte svoju spálňu antibakteriálnymi matracmi s iónmi medi alebo so striebrom, ideálne aj s poťahom so striebrom alebo s aloe vera.
Neprekurujte vašu spálňu. Vírusom a baktériám vyhovuje teplo. Pokiaľ však aj vy radi spíte v teple, tak aspoň ráno poriadne vyvetrajte spálňu a matrac nechajte pokojne vymrznúť napríklad na balkóne.
Dôkladne vetrajte vaše matrace, aby ste z nich dostali všetok pot, ktorý ste pri spánku vyprodukovali.
Myslite na to, aby váš matrac mal možnosť neustále „dýchať“. Ide o to, aby ju rám postele príliš neutesnil, či už po jej obvode, alebo v priestore pod matracom, a neuväznil tak nežiaducu vlhkosť vo vnútri matraca.
Ak môžete, vystavte pravidelne svoj matrac slnku. UV slnečné žiarenie dokáže zlikvidovať rad vírusov a baktérií.
V prípade, že vám vyhovujú obe strany matraca, odporúčame matrac aspoň 4× do roka otočiť.
Nezabudnite na pravidelné pranie poťahov matraca (min. 2× do roka).
Škvrny a nečistoty na poťahu matraca odstraňujte ihneď.
Pri každej výmene prestieradla matrac dobre vyvetrajte a ideálne aj povysávajte
A jeden tip na záver: Ak chcete mať naozaj istotu, že nebudete spať v posteli s neželanými hosťami, odporúčame matrac pravidelne dezinfikovať. Existuje množstvo špeciálnych prípravkov, ktoré väčšinou nanesiete na matrac, necháte ich pôsobiť a potom matrac vysajete. Ako lacný a prírodný variant môžete použiť rozprašovač s jedlou sódou, octom alebo citrónom a pár kvapkami tea tree oleja.
Stále sa hľadajú rôzne príčiny alergií, ale tie najzávažnejšie majú ľudia priamo pod nosom: parazity v matracoch. Čo konkrétne bežne číha v posteli, ktorú považujete za svoje bezpečné útočisko a oázu na každodenné dobíjanie energie?
Vysoko alergénny trus prachových roztočov, požierajúcich šupinky vašej kože.
Vírusy, plesne, huby, baktérie (s priemerom menším ako vlas).
V závislosti na potivosti spáča až 1,5 litra potu za noc (to je až 500 litrov potu ročne!).
Alergény pochádzajúce z domácich miláčikov...
Tri bodky za štvrtou kategóriou preto, že parazitov je v skutočnosti oveľa viac a navyše, sa k tomu objavujú noví (koronavírus je jedným z najviditeľnejších prípadov). V posteliach sa vyskytujú tiež zvyškové chemikálie, jedlo či kozmetika.
Z predošlého zoznamu obyvateľov vašich matracov sú najrizikovejšie práve roztoče, ktoré spôsobujú dlhodobú alergickú nádchu. zTá potom môže vyústiť až do závažnej prieduškovej astmy. Predispozície k alergii na roztoče niekedy býva dlho „spiace“ a alergiu môže vyvolať napríklad prekonaná chrípka alebo práve koronavírus. Lekár ju môže diagnostikovať aj na základe vašej dlhodobej únavy.
„Alergiou na roztoče trpí predovšetkým dýchacie ústrojenstvo. Problémy môžu trvať s rovnakou intenzitou po celý rok alebo vrcholia na začiatku a na konci vykurovacej sezóny, pri väčšom vírení prachu. Prejavujú sa zvyčajne ráno po prebudení. Najviac domácich roztočov je totiž v lôžku, kde majú pre život optimálne podmienky,“ potvrdzuje odborný lekár Tomáš Rohovský na webe ProAlergiky.cz.
Rýchlym a cenovo dostupným bojovníkom s parazitmi je tenký antibakteriálna prístelka, ktorý ľahko navlečiete aj na starší trojdielny gauč. Je zhotovený z antibakteriálnej peny ošetrenej certifikovaným biocídnym prípravkom od švajčiarskej firmy Sanitized, ktorý trvalo zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek, plesní a roztočov. Hygienické účinky patentovanej úpravy Sanitized si pochvaľujú aj ťažkí astmatici, ktorým sa v spánku veľmi uľavilo od dýchacích ťažkostí.
Na znásobenie antibakteriálnej funkcie vášho matraca nezabudnite na veľmi dôležitú súčasť matraca, a to sú protiroztočové povlaky. Antibakteriálne poťahy obsahujú funkčné materiály, ktoré pomôžu zabezpečiť, aby sa vo vašom matraci neusídlila hŕba nepozvaných hostí, vám už dobre známe vírusy, baktérie, huby, plesne a roztoče, ktorí len čakajú na svoju dávku výživy. Živia sa kúskami kože, vlasov, chlpov, potu a čímkoľvek, čo tam donesiete vyalebo váš štvornohý maznáčik. Najlepšie antibakteriálne vlastnosti majú opäť poťahy s nanovláknami s iónmi striebra, či matrac s obsahom Aloe Vera. To znamená, že keď si, napríklad, vyberiete akýkoľvek matrac od českého výrobcu MPO, môžete si u každého z nich zvoliť poťah označený logom Silver Active či Aloe Vera.
Na zaistenie optimálnych hygienických podmienok vo vašom lôžku je dôležité poťah pravidelne prať, a to najmenej dvakrát do roka. Poťah matraca sa odporúča prať aspoň 2× do roka. Ak sa však viac potíte, spíte bez pyžama, či ste alergik alebo astmatik, určite odporúčame prať poťah matraca častejšie. A nebojte sa, tieto funkčné materiály si dokážu udržať svoje antibakteriálne vlastnosti aj po mnohonásobnom vypraní a teda, aj po celú dobu životnosti matraca.
P. S.: Aj ten najlepší matrac po niekoľkých rokoch stráca svoje pôvodné vlastnosti. Preto pre maximálnu istotu, že spíte vo svojej posteli len so svojím partnerom, odporúčame váš antibakteriálny matrac po siedmich rokoch vymeniť!
Matrace pre maximálnu hygienu – pomôže striebro a meď
Samotné umývanie rúk vás neochráni – dezinfikujte včas aj posteľnú bielizeň a matrace
PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?