Nakupujte ešte za minuloročné ceny + doprava zadarmo Využite posledné skladové zásoby materiálu za ceny z roku 2021 >>
Budeme sa snažiť, ale doručenie do Vianoc už negarantujeme. TIP na dárek: Darčekové poukazy na matrac
Všetkým zákazníkom a obchodným partnerom prajeme v novom roku 2024 pevné zdravie a 366 pokojných a spokojných nocí na našich matracoch.
Nie je dobré brať spánok na ľahkú váhu. Je pre náš život, jeho kvalitu a poťažmo aj dĺžku nesmierne dôležitý. Mnohí z nás ponocujú kvôli sledovaniu športu, seriálov či zábave s priateľmi, ale ak sa z toho stáva zvyk, môže to mať neblahý vplyv na naše zdravie. Už 1 noc bez spánku dokáže narobiť v tele paseku.
Dlhodobé problémy so spánkom môžu byť prvou príčinou závažných chronických ochorení: kardiovaskulárne ťažkosti, hormonálna nerovnováha, cukrovka, vysoký krvný tlak, demencia, Alzheimerova choroba a iné. Ďalej obezita, problémy s erekciou a psychické problémy.
Vplyv spánkovej deprivácie na život bol testovaný ako na psoch a mačkách, kedy po 15 dňoch bez spánku uhynuli na celkové vyčerpanie organizmu, tak na hlodavcoch. Niektoré krysy potom bez spánku vydržali až celý mesiac. Zaujímavejšie je, že už po niekoľkých dňoch neustálej bdelosti sa krysy správali, ako by boli vo veľkom strese, mávali poruchy hybnosti, kožné problémy aj žalúdočné vredy.
Ako dlho sa dá vydržať bez spánku? Ľudským rekordmanom v počte dní bez spánku je Randy Gardner. Ten v roku 1947 ako vtedy 16-ročný študent podstúpil experiment sa spánkovou depriváciou. Vydržal 11 dní a 24 minút bez spánku. Po celú dobu bol sledovaný dvoma lekármi a dvaja ďalší študenti sa starali o to, aby zostal v bdelom stave.
Už po prvej noci bez spánku začal Randy pociťovať stratu sústredenia, po ďalšej noci v bdelom stave bol náladový a slovne napádal svojich spolužiakov. Po štyroch dňoch a nociach sa začali objavovať prvé halucinácie. Deviaty deň už mal Randy problém dať slová do viet, zabúdal dokončiť vetu, trpel rozmazaným videním, mal mimovoľné tiky. Mozgové vlny mal totožné s tými počas spánku, takže jeho mozog vlastne spal.
Hoci to znie desivo, všetky tieto symptómy zmizli s prvým spánkom. Následne sa k Randymu pridali aj ďalší rekordmani v hodinách bez spánku, ale Guinessova kniha rekordov z etických a zdravotných dôvodov túto kategóriu zrušila. Niekoľko ľudí totiž pri týchto „rekordoch" prišlo o život. Preto vám radšej neodporúčame, aby ste testovali na vlastnej koži, ako dlho človek vydrží nespať. Riziko je príliš vysoké.
Faktom je, že jedna prebdená noc zdravému organizmu nijak neublíži. Aj tak býva nasledujúci deň obtiažny. Podľa vedcov sa po 24 hodinách bez spánku nachádzame v takom stave, ako by sme mali v krvi 0,10 promile, teda v ľahkej opitosti. Ak chceme organizmus po takej prebdenej noci prebrať a oživiť, odporúča sa vystaviť ho veľkým dávkam slnečného svitu.
„Prírodné svetlo resetuje naše telesné hodiny a pomáha tým lepšie fungovať po celý deň," hovorí doktorka Joyce Walslebenová, newyorská psychologička a spoluautorka knihy A Woman 's Guide to Sleep. Podľa nej aj slabé svetlo, keď je vonku zamračené, je oveľa účinnejšie než akákoľvek žiarovka.
Po 24 hodinách bez spánku sa cítime vyčerpaní, unavení, bez energie, máme preto tendenciu siahnuť po niečom sladkom. Nielenže je to krátkodobé riešenie, pretože takto navýšená hladina krvného cukru zase rýchlo klesne, ale navyše naše telo prijme oveľa viac energie, než potrebuje. To je tiež dôvod, prečo chronickí „nespáči" často trpia obezitou a cukrovkou.
Raz za čas sa to podarí takmer všetkým, či už ste prebdeli noc úmyselne alebo neúmyselne, viete, ako sa dá prežiť noc bez spánku? Nezabúdajte v priebehu dňa piť vodu, pretože nedostatok spánku môže spôsobiť dehydratáciu. Dávajte prednosť studeným nápojom, treba si do nich dajte aj pár kociek ľadu, má to osviežujúci účinok na váš ospalý organizmus.
Ak máte možnosť si popoludní na chvíľu zdriemnuť, využite to, v opačnom prípade potom doktor Matthew Edlund, autor knihy The Power of Rest, odporúča aktívny odpočinok „paradoxnej relaxácie". Tá sa dá praktizovať aj sede na kancelárskej stoličke. Trik je v tom, že sa postupne sústredíte na jednu skupinu svalov vo svojom tele aspoň pätnásť sekúnd a takto postupujete celým telom. Podľa doktora Edlunda sa po takejto „relaxácii" budete cítiť skvele nabití.
Odborníci ďalej radia, aby ste večer vydržali a odolali túžbe ísť spať skôr, a šli spať v zvyčajnom čase. Ľudské telá majú totiž prirodzený rytmus spánku a vstávania, čo by ste skorším spaním opäť narušili. Mohlo by sa stať, že by ste sa potom zobudili zbytočne skoro alebo si narušil aj celý spánkový rytmus.
Kým po 24 hodinách dochádza maximálne k narušeniu schopnosti sa sústrediť a zvýšenej náladovosti, po ďalších prebdených hodinách už problémy začínajú narastať. Po 36 hodinách sú to výpadky krátkodobej pamäte, tras v rukách, zhoršuje sa schopnosť komunikovať. Organizmus vyhodnocuje situáciu ako ohrozenie života, čím bráni spánku. Po 42 hodinách sa začína objavovať apatia a zhoršená koordinácia oko – ruka.
Celé dva dni bez spánku potom už sprevádza extrémne spánková deprivácia. Stále častejšie sa objavujú až polminútové výpadky, tzv. mikrospánky. Telo sa správa ako vo vysokom strese, konanie je skratkovité a nesústredené.
Toto už vážne neskúšajte. Nastáva zhoršená funkcia imunitného systému a spomienky sa prelínajú s realitou, človek už nie je schopný rozlíšiť, čo je čo. Telo sa „vypína", mikrospánky sa predlžujú, a ďalším desivo pôsobiacim príznakom je depersonalizácia. Presvedčenie, že naše myšlienky a pocity nie sú naše. Ďalej sa objavujú rôzne bludy a myšlienky sú chaotické.
Po 168 hodinách bez spánku, teda 7 dňoch, už sa úplne stráca schopnosť vnímať realitu a prestávajú fungovať naše zmysly.
Ako už ste čítali vyššie, ak sa vrátite do normálneho režimu spánku, všetky tieto príznaky zmiznú a u zdravého jedinca by nemali zostať žiadne trvalé následky niekoľkodenného bdenia. Napriek tomu to neodporúčame skúšať.
Ak ste ešte nepočuli o polyfázickom spánku, tak ide o striedanie spánku a bdenia niekoľkokrát počas dvadsaťštyri hodín. V noci napríklad spíte len tri hodiny a počas dňa si dáte tri dvadsaťminútové šlofíky. Zatiaľ nie je veľa ľudí s dlhodobou skúsenosťou tohto rozkúskovaného spania, ale tí, čo ho vyskúšali, si ho väčšinou chvália hlavne pre úsporu „prespaného“ času. Koľko hodín by mal človek spať, závisí od viacerých faktorov. Ale úplne bez spánku to nepôjde.
Nedostatok spánku vyvoláva únavu, podráždenosť a zmeny nálad, narúša schopnosť sa sústrediť. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje aj ďalšie zdravotné komplikácie. Organizmus sa v noci regeneruje a narušenie tohto procesu má negatívne dopady na všetky procesy, ktoré sa v ľudskom tele odohrávajú. Nedostatok spánku napr. naruší metabolizmus aj sekrécia niektorých hormónov.
Dlhodobá spánková deprivácia je obrovským rizikom, kedy hrozia vážne chronické ochorenia ako kardiovaskulárne problémy, hormonálna nerovnováha, cukrovka, nadváha, demencia a mnoho ďalších.
Najčastejšie prehrešky, ktoré narúšajú zaspávanie sú tieto:
Nie je to nič nové, všetci to vieme, napriek tomu tomu často neodoláme. Televízie, počítače a mobily vyžarujú tzv. modré svetlo, ktoré nám narúša zaspávanie. Modré svetlo totiž negatívne pôsobí na tvorbu spánkového hormónu melatonínu. Jeho tvorba a výška hladiny ovplyvňuje a určuje kvalitu spánku. Preto ak máte problémy večer v posteli „zabrať“, vyhnite sa svietiacim obrazovkám.
Mnohí z nás si večer odpustia kávu, pretože sa bojíme, že nebudeme môcť zaspať. Ale potom si k jedlu dáme na zapitie kolový nápoj. Ten totiž vo svojej príjemne sladkej chuti skrýva nezanedbateľné množstvo kofeínu. Alkohol síce môže pomôcť so zaspaním, ale negatívne sa odráža na kvalite spánku. A teda aj pocitu odpočinutia na druhý deň. To isté platí o nikotíne v cigaretách.
Zatiaľ čo prechádzka alebo jóga pred spaním sú pre ľahké zaspávanie veľmi prospešné, podávanie športových výkonov vo fitness centre ho naopak narúša. Nervový systém je potom vysoko stimulovaný a nedovolí nám zaspať. Preto je vhodné naplánovať si takéto cvičenia skôr na ráno alebo skoré popoludnie.
Ostré korenené jedlá, strukoviny, slané tyčinky a zemiačiky, vyprážané jedlá a pod. To všetko konzumované večer pred spaním môže mať veľmi negatívny vplyv na našu schopnosť zaspať. Všeobecne ale nie je vhodné akékoľvek jedlo konzumovať príliš neskoro večer alebo vo veľkom množstve. S plným žalúdkom alebo dokonca s pocitom „prepchatia sa“ najskôr nezažmúrite oko.
Trápi vás nespavosť? Jej príčiny môžu byť rôzne. Asi najčastejšie to býva stres a celkové duševné rozpoloženie. Nie vždy je možné vyhnúť sa stresu, napriek tomu môžeme ovplyvniť, v akom stave si líhame do postele.
Meditácia je skvelý prostriedok, ako si vyčistiť hlavu pred spaním. Pustiť negatívne myšlienky a emócie. Než sa dlhé minúty bezcieľne prevaľovať na posteli, urobte si chvíľu priestor sami pre seba. Pustite si relaxačnú hudbu a uvoľnite sa. Stačí pár minút a budete prekvapení, ako veľmi to pomôže.
Môže to ale tiež byť napr. nevhodným matracom. Ak je váš matrac už starý a preležaný (pozor, životnosť matraca sa udáva 7 až 10 rokov) alebo ste podcenili jeho kvalitu, možno vám neposkytuje toľko pohodlia, koľko by si váš spánok zaslúžil. Na kvalitný matrac sa neoplatí šetriť, doprajte si napr. ručne šitý matrac OCEAN DREAM, vďaka ktorému bude mať všetok komfort k zdravému spánku.
Odborníci sa zhodujú, že spánku môže veľmi pomôcť to, ako je prispôsobená miestnosť, v ktorej spíme. Tá by mala byť v prvom rade čo najviac tmavá (pomôže dôkladné zatemnenie), tichá (rozhodne si nepomáhať k spánku počúvaním hudby alebo napríklad audioknihy), ale aj studená. Jednou z najhorších vecí, ktoré svojmu spánku môžete urobiť, je prekúrená miestnosť. Podľa odborníkov by sa teplota mala v spacej miestnosti pohybovať okolo 16 stupňov.
Už naše babičky používali na podporu pokojného spánku medovku lekársku. Ale nemusíme zostať len pri nej, výber je pestrý. Ďalšími bylinkami, ktoré pomáhajú so spánkom sú napr. harmanček, levanduľa alebo valeriána lekárska. Obrovskou výhodou byliniek je ich krásna vôňa, ale hlavne ich upokojujúce a antistresujúce účinky.
Každopádne, nech už bdiete dlhé hodiny z akéhokoľvek dôvodu, ak nemusíte, tak to nepreháňajte. A hlavne si dajte dostatok času a priestoru pre dôkladný spánok po takomto zásahu do vášho biorytmu. Nejde len o dĺžku spánku, ale aj o jeho kvalitu. K tej si pomôžete dôkladným zatemnením, zdravou životosprávou, vhodným matracom a obmedzením modrého svetla.
PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?