Nakupujte ešte za minuloročné ceny + doprava zadarmo Využite posledné skladové zásoby materiálu za ceny z roku 2021 >>
Všetkým zákazníkom a obchodným partnerom prajeme v novom roku 2023 pevné zdravie a 365 pokojných a spokojných nocí na našich matracoch.
Matrac rozhodne nie je investícia na celý život, ako sa snažia tvrdiť niektoré reklamy. Len si vypočítajte, koľko hodín denne, mesačne či ročne na ňom prepotíte...
Nový matrac potrebuje každý užívateľ bez rozdielu veku zhruba po 7 až 10 rokoch, podľa stavu jeho opotrebovania. Ako sa medzitým starať o ten existujúci, aby sa vám po celú dobu jeho životnosti spalo naozaj dobre?
Najväčším problémom sú výkaly miliónov roztočov, zvieratiek s mikroskopickú veľkosťou, ktoré s obľubou obývajú práve postele. Títo nepozvaní hostia si veľmi pochutnávajú na šupinkách z ľudskej kože. A čo im nesvedčí? Slnečný svit, čerstvý vzduch, vysoká alebo nízka teplota a sucho. Keď to obrátime, tieto faktory naopak veľmi svedčia matracom.
Teda: vetrajte matrace, ako to len ide! Prvým opatrením je lamelový alebo latkový rošt, aby k nim šiel vzduch zo všetkých strán. Ráno hneď neustieľajte – odhrňte lôžkoviny a počkajte, až posteľ úplne vychladne. Zhruba dvakrát do roka nechajte matrac celý deň na čerstvom vzduchu. Medzitým ho vysávajte a podľa potreby perte jeho poťah. Moderné chrániče možno zipsom rozdeliť na polovice a vyprať len postihnutú časť. Niektoré typy znesú aj teplotu prania 95 stupňov. Matrac vám tiež môže vyčistiť a vydezinfikovať špecializovaná firma. V bežnej prevádzke sa to odporúča asi raz za dva roky.
V domácnosti s členmi ohrozenými alergiou na roztoče, astmou a atopickým ekzémom sa však aj napriek uvedeným opatreniam asi nezaobídete bez bariérových povlakov nepreniknuteľných pre roztoče a roztočové alergény. V tomto smere sa riaďte radami alergológa.
Vetranie, častá výmena posteľného prádla, občasné pranie matracového poťahu a pravidelné vysávanie matraca je síce fajn, ale ako vyčistiť samotný matrac? A pokiaľ možno prírodným spôsobom? Účinnú, lacnú a dostupnú metódu predstavuje obyčajná jedlá sóda + pár kvapiek esenciálneho oleja. Obe ingrediencie zmiešajte a potom ich cez jemné sitko preosejte na matraci zbaveného poťahu. Zhruba po štvrť hodine môžete prášok, a s ním aj uvoľnené nečistoty, vysať.
Ktoré esenciálne oleje sú k čisteniu matracov najvhodnejšie? Vyskúšajte levanduľu a eukalyptus. Navyše si môžete zaobstarať matrace, ktoré už z výroby obsahujú výťažky z týchto aj ďalších liečivých rastlín, takže odolávajú nečistotám oveľa dlhšie. Pochvaľujú si ich obzvlášť mamičky detí s alergickými prejavmi a dlhodobo ležiaci užívatelia. Uľavujú aj ľuďom s nadváhou a bolesťami chrbta.
Matrac s levanduľou, eukalyptom, harmančekom, aloe vera, s kokosovým vláknom, s konskými vlasmi a dokonca aj bio ručne šité modely predkladá český výrobca MPO-matrace v sekciách e-shopu Prírodné matrace a Matrace podľa materiálu. Vynikajúce antibakteriálne vlastnosti tiež má matrac z BIOGreen® peny, napríklad Marika 1 + 1 zdarma. „Skvelé matrace, leží sa na nich ako na machu," uviedla v recenziu užívateľka pani Monika.
Myslite na budúcu starostlivosť o matrace už pri ich kúpe. Nezabudnite ani na hygienické poťahy, ktoré sú dostupné od štandardu po bambus, aloe vera alebo aktívne striebro. Radi vám individuálne poradíme aj v našom online chate.
Pozrieť sa na antibakteriálne matrace
PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?