Nakupujte ešte za minuloročné ceny + doprava zadarmo Využite posledné skladové zásoby materiálu za ceny z roku 2021 >>
Všetkým zákazníkom a obchodným partnerom prajeme v novom roku 2023 pevné zdravie a 365 pokojných a spokojných nocí na našich matracoch.
Okolo splnu a jeho vplyvu na človeka aj prírodu sa toho hovorí veľa. Zvádza sa naň vyššia agresivita, vyššia pôrodnosť aj plodnosť, väčší počet samovrážd a infarktov a v neposlednom rade aj insomnia. Ako to skutočne je s vplyvom splnu na spánok a ľudí?
Pokiaľ veríte len tomu, čo máte vedecky podložené, môžete si oddýchnuť. Na vplyv Mesiaca na človeka sa uskutočnilo veľké množstvo štúdií a výskumov, väčšina z nich však nenašla žiadnu spojitosť. Naopak to jediné, čo sa vedcom podarilo preukázať, je vplyv Mesiaca na kvalitu spánku. Akékoľvek svetlo v noci má negatívny vplyv na produkciu spánkového hormónu melatonínu a jasný Mesiac tak skutočne môže spôsobiť nepokojný spánok.
Štúdia univerzity vo švajčiarskom Berne potom preukázala, že ľudia za splnu naspia priemerne o 19 minút menej ako v iných dňoch počas roka. V tomto prieskume boli sledované osoby umiestnené v izbách bez okien, aby sa zamedzilo ovplyvneniu spánku svetlom zvonku.
„V dobe splnu sa zdá byť mozgová kôra citlivejšia. Účinok je viditeľný u oboch pohlaví, ale predovšetkým muži majú problémy so zaspávaním a dĺžka spánku je u nich kratšia,“ hovorí Michael Smith zo švédskej Göteborgskej univerzity. Tam tiež testovali vplyv splnu na spánok a došli k podobným výsledkom ako vo Švajčiarsku.
Ale čo keď všetko nejde merať vedou?
Insomnia a akékoľvek problémy so spánkom sú asi najčastejším príznakom prebiehajúceho splnu. Podľa našich predkov však nejde iba o to „rušivé“ svetlo. V týchto dňoch totiž pociťujeme intenzívnejšie všetky emócie a často sa necítime vo svojej koži. Veľa ľudí sa sťažuje na úporné bolesti hlavy či chrbta. To všetko má vplyv aj na kvalitu spánku.
Zatiaľ čo niektorí ľudia nevnímajú pri splne žiadne zmeny, iní to naopak prežívajú pomerne intenzívne. Hovorí sa, že vo všeobecnosti sú voči pôsobeniu splnu citlivejšie ženy, malé deti, starší ľudia a ľudia s krehkou psychikou.
Naši predkovia pozorne sledovali kolobeh prírody a dokázali ho využívať vo svoj prospech. Vypozorovali, že jednotlivé fázy Mesiaca majú vplyv na rastliny aj zvieratá, a nepochybovali o tom, že ovplyvňujú aj ich samotných. Pozrime sa, čím sa vyznačovali jednotlivé fázy:
Novolunie
V prvej fáze sa Mesiac dostáva pred Slnko, takže ho na oblohe nenájdeme. Pri novoluní sa ľudia často postili, pretože verili, že schopnosť tela zbavovať sa jedov je najväčšia. Týmto očistením sa predchádzalo chorobám. V tomto období tiež nie je dobré nič sadiť ani presádzať, pôda by mala odpočívať.
Pribúdajúci Mesiac
Mesiac dorastá do tvaru písmena D. Je to fáza, v ktorej sa telo posilňuje a potrebuje viac prijímať. V tejto dobe sa tiež odporúča zastrihnúť si končeky vlasov, pretože budú zdravšie a silnejšie. Je to čas, v ktorom pôda v sebe ukladá energiu, ktorú potom môže odovzdať rastlinám, preto je ideálna na sadenie a presádzanie.
Spln
Nevhodná doba pre pôst, naopak ideálna pre formuláciu svojho priania, ktoré sa dorastením Mesiaca naplní. Bylinkári vedia, že počas splnu sa zbierajú korene, ktoré majú najväčšiu silu.
Ubúdajúci Mesiac
Tentokrát je vidieť na oblohe v tvare písmena C. V tomto čase sa telo dobre čistí a domáce práce idú lepšie od ruky. Je to tiež vhodný čas na zbavenie sa nejakého škodlivého návyku. Dozrievajúce plody rastlín rýchlo nadobúdajú na sile, darí sa aj koreňovej zelenine.
Mesiac mal v živote našich predkov vždy veľmi dôležité postavenie. Aj vďaka jeho „putovaniu“ po oblohe mali prehľad o ubiehajúcom čase. Ale pomáhal im aj inak.
Ešte pred vedeckým vysvetlením vysledovali vplyv Mesiaca na príliv a odliv mora. Pozorovali zmeny správania zvierat v závislosti na jednotlivých fázach Mesiaca. Zistili, že aj výsledok rôznych činností podlieha prírodným rytmom, či už išlo o štiepanie dreva, varenie, strihanie vlasov, práce na záhrade. Zbierali liečivé rastliny v určitú dobu, pretože verili, že obsahujú oveľa viac účinných látok ako inokedy.
Luneárny cyklus sa často spája aj so ženským reprodukčným cyklom. Aj preto sa hovorí, že ženy sú na spln oveľa citlivejšie.
V dobe splnu často vychádzajú na povrch nespracované témy, nevyriešené problémy, vzťahové krízy. Ľudia pociťujú napätie a v noci sa nepokojne prevaľujú v posteli. Keď už sa im podarí zaspať, majú divoké a živé sny. Cez deň sa potom môže prejavovať psychická podráždenosť a únava.
Patríte medzi tých, ktorí majú v „kritickom“ období problémy so spánkom? Potom vám prinášame pár tipov, ako vplyv splnu aspoň obmedziť:
Pred spaním sa uvoľnite. Znie to ako klišé, ale môžete využiť silu byliniek, najlepšie pomocou voňavého kúpeľa. Alebo prostredníctvom relaxačného cvičenia či meditácie. Nechajte odplaviť všetky negatívne myšlienky, ktoré by vás pri zaspávaní mohli rušiť.
Tri dni pred splnom, v deň splnu a jeden deň po ňom bežte spať čo najskôr. Zatiahnite si závesy alebo žalúzie, aby k vám do spálne neprenikalo vonkajšie svetlo.
Dbajte na správnu životosprávu. Pokiaľ nejete pravidelne, môže sa vám stať, že vás večer bude trápiť hlad. Častejšie potom siahnete po nejakých sladkostiach alebo zemiačikoch. Potom nielenže sa budete cítiť pred spaním nepríjemne plní, ale hrozí vám aj priberanie na váhe.
V tomto čase nechoďte v noci von a nepite alkohol.
Vaša posteľ je miestom na spánok, nie na prácu alebo sledovanie televízie. Odstráňte zo spálne všetko, čo by mohlo pôsobiť rušivo na váš spánok. Vypnite Wi-Fi. Kúpte si kvalitný matrac a príjemné obliečky, v ktorých sa budete cítiť ako v bavlnke.
Prečítajte si ďalšie tipy na lepšie zaspávanie aj spánok. Spánok je dôležitý pre normálne fungovanie a dobrý spánok slúži aj ako predchádzanie chorobám. Stojí teda za to, aby ste mu venovali pozornosť a urobili všetko preto, aby si vaše telo a hlava v noci čo najviac oddýchli.
PREČO NAKÚPIŤ U NÁS?